Spør en ornitolog
Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.
Besvarte spørsmål
Ringdue rede
Hei,
Et ringdue par har bygget rede i et grantre utenfor huset. Vi har ganske hyppig besøk av både kråker og skjærer, men jeg har ikke observert noe konflikt foreløpig. Vil ringduene ha sjans til å forsvare evt egg mot skjærer og kråker dersom de skulle fatte interesse eller er dette er håpløst prosjekt de har startet?
Mvh
Line
L. (30.04.2025)
Svar:
Tror ikke ringduer er særlig aktive reirforsvarere. De satser heller på godt skjulte reir. Hvis eggspisere oppdager reiret, kan de nok lett forsyne seg med egg eller unger. Da bygger duene nytt reir et annet sted. Ringduer kan ha 3-4 kull i løpet av året.
Roar Solheim (06.05.2025)
- Neste spørsmål: Gråtrost invaderer huset vårt
- Forrige spørsmål: Ugleunger og merking