Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Nytt spørsmål

Besvarte spørsmål

Alle / fugleforing / trekkfugler / fuglekasser / sjeldne fugler og identifikasjon / økologi og atferd / sykdom og skader / ringmerker / spor og sportegn / diverse

Viser 22 553 til 22 560 av totalt 51 229 spørsmål


#Diverse

Stær

stæren som for femti seksti år siden var svært tallrik i Lofoten som jeg kommer fra og ellers i landet også er nå kommet nesten helt bort. før kjørte bøndene husdyrgjødsla på markene som ble spredt utover markene og som det etter vært ble mye mark av. stæren samla seg i tusentall for å nyte av "markens grøde". I dag er det ingen som sprer gjødsla på markene og ingen stær er å se. Kan noe av årsaken til stærens uteblivelse være uteblivelsen av husdyrgjødsla. hva mener ornitologen.

A.O.N. (27.04.2019)

Svar:

Svært vanskelig å si. Stær varierer i antall, og endringer i landbruket kan påvirke næringstilgangen slik at stær lokalt forsvinner.

Roar Solheim (27.04.2019)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken fugl er dette

Høyrt på denne i fleire dager og kan ikkje finne ut kva type fugl?

A. (27.04.2019)

Svar:

Dette er en av mange lokale varianter av rødvingetrost. Først noen rene toner som kan variere dialektsmessig, etterfulgt av mer lavmælt skvaldring (som er ganske lik fra sted til sted).

Roar Solheim (27.04.2019)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hva slags fugl er dette?

Bilde vedlagt spørsmålet

Hei, vi hadde besøk av denne fuglen på verandaen våres i dag. Den var meget int i katten vår. Men jeg finner ikke ut hvordan type fugl det er? Den hadde store klør og ligna på en rovfugl

T.B. (27.04.2019)

Svar:

Dette er en tamdue/brevdue.

Roar Solheim (27.04.2019)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Er dette en Løvsanger

Bilde vedlagt spørsmålet

Er dette en Løvsanger?

N.N (27.04.2019)

Svar:

Høyst sannsynlig, siden beina virker veldig lyse (gulaktige).

Roar Solheim (27.04.2019)


#Økologi og atferd

Egglegging

Blir eggene hos spurvefugler befruktet på en gang?
Eller blir ett nytt egg befruktet mellom hvert egg som legges?
For eksempel hos en rødstrupe som legger 6 egg; befruktes ett egg om dagen? altså at parringen skjer 6 ganger

A. (27.04.2019)

Svar:

Hos de fleste fugler parrer fuglene seg flere ganger hver dag mellom hver egglegging.

Roar Solheim (27.04.2019)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Sjøfugl med oransjerød hals?

I går (26/4-19) kjørte vi båt fra Tønsberg til Hvaler, vi tok turen mellom Søsterøyene i sakte fart pga ukjent farvann. På vei gjennom så vi noen store røde garnblåser og en veldig liten en (trodde jeg). Da vi kom nærmere så jeg at den lille ikke var en garnblåse, men en fugl. Det var bare deler av halsen som stakk opp over vannflaten. Det liknet ingen fugl jeg noensinne har sett før. Halsen var helt ensfarget (ingen spetter eller andre farger). Nebbet var kanskje gult, men ikke spesielt fremtredende. Det var ikke en andefugl. Halsen var lang og tykk selv om jeg ikke så hele halsen. Vanskelig å anslå størrelse, men større enn en «vanlig» måke. Lurer veldig på hva jeg så. På forhånd takk for svar.

S.J. (27.04.2019)

Svar:

Litt vanskelig å si sikkert, men spørsmålet er om dette kan ha vært en av dykkerne.

Roar Solheim (27.04.2019)


#Økologi og atferd

Blåmeisen

Hei

Hender det at Blåmeis mamman hopper over ett dygn
med Verping også?

T.B. (27.04.2019)

Svar:

Kanskje, men dette vet jeg ikke sikkert svar på.

Roar Solheim (27.04.2019)


#Diverse

Skjærereir i barnehagen

Hei. Et skjærepar jobber hardt og ivrig med å bygge reir i inngangspartiet i barnehagen. Dette er spennende og interessant å følge med på for både barn og voksne. Men vi lurer på hvor aggressive de blir når de har unger i reiret? Skal vi bare fortsette å følge med og glede oss over dette, eller bør vi fjerne det før de legge egg?

M.R. (26.04.2019)

Svar:

Dere får bare følge med og observere skjærene. Fugler venner seg ofte til nærgående trafikk som ikke er farlig. Dere har heller ikke lov til å fjerne reir!

Roar Solheim (27.04.2019)

««første 22 553 - 22 560 av 51 229 siste»»