Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Nytt spørsmål

Besvarte spørsmål

Alle / fugleforing / trekkfugler / fuglekasser / sjeldne fugler og identifikasjon / økologi og atferd / sykdom og skader / ringmerker / spor og sportegn / diverse

Viser 38 759 til 38 783 av totalt 51 251 spørsmål


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken fugl er dette ?

Bilde vedlagt spørsmålet

Så denne på lavlandet i Lofoten for en uke siden. Kan det være ei fjellrype ?

F.N. (20.06.2013)

Svar:

Nei, dette er en lirype.

Roar Solheim (20.06.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken fugl er dette ?

Bilde vedlagt spørsmålet

Så denne på Stokmarknes for en uke siden. Er det en Makrellterne ?

F.N. (20.06.2013)

Svar:

Ja, dette ser ut som en makrellterne for meg.

Roar Solheim (20.06.2013)


#Diverse

Stjertmeis.

Bilde vedlagt spørsmålet

Hei. For noen dager siden så jeg en gjeng med sanne fugler: opptil 11 stykker, tipper på att det er stjertmeis (juvenile) siden hode er litt svart, og den har rød ring rundt øye i steden for gul. Så noen (adulte) som ga dem mat.
.Takk for svar

N.N (17.06.2013)

Svar:

Et flott bilde av en årsunge av stjertmeis, som i motsetning til de voksne har svart hode med hvit pannestripe. Stjertmeisa legger 10-12 egg og har tydeligvis hatt et vellykket år så langt.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Kjøttmeisunger

Har en fuglekasse i hagen hvor et kjøttmeis par fikk 9 unger.
Har sett de "jobbe" jevnt og trutt med å mate de, men plutselig så jeg dem ikke lenger. Tenkte ungene hadde forlatt reiret, men oppi kassen fant jeg 9 døde fuglunger.
Jeg bor ved skogen og i tillegg fòrer jeg med nøtter og frø. Har tittet kun noen få ganger oppi kassen. Kunne jeg gjort noe annerledes? Synes dette var fryktelig trist.

B. (17.06.2013)

Svar:

Sannsynligvis har det vært for lite larver og insekter slik at foreldrene ikke har klart å skaffe nok mat til 9 sultne unger, i tillegg til å holde seg i live selv. Det kan også være at en av de voksne fuglene har omkommet på et vis slik at det kun var en til å mate ungene.
At unger dør i redet skjer ganske ofte. Husk at et kjøttmeispar ofte har to kull unger og produserer ca. 15 unger per år, men likevel er det omtrent like mange kjøttmeiser neste år. Det betyr en enormt stor dødelighet, ofte allerede i redet eller i løpet av høst og vinter.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Skjærer ødelegger for gråtroster

Hei der!
- Jeg har en liten stund fulgt med et gråtrost-reir som er like utenfor huset vårt. Men igår da jeg kikket, så jeg noen skjærer som fløy frem og tilbake og nappet i reiret til gråtrosten, men 3 andre gråtroster skravlet så veldig. Dette varte en veldig god stund, men etter hvert vant skjærene, og de dro reiret ned fra treet og ned på bakken. Ingen gråtroster eller skjærer kom nærmere, og det virkelig litt som om alt fugleliv hadde dødd ut. Jeg gikk dermed forskrekket ut og så på reiret som bare hadde landet litt på siden. Der så jeg 4 knuste fugleegg, men det var ett som var helt uskadd på utsiden. Jeg gikk inn igjen, og idag da jeg var ute, hadde jeg fremdeles ikke sett noen flere gråtroster ved reiret, så jeg gikk og tok opp det uknuste egget, tok det med inn, fant fram varmelampen min og la litt høy under det.
- Det store spørsmålet er da om det var lurt av meg? Jeg er veldig usikker på om jeg bare skulle latt det være, eller om det var lurt..

M. (17.06.2013)

Svar:

Hvis du klarer å egget til å klekke og det kommer til en trosteunge da har du et stort problem. Hvordan klare å mate denne lille skapningen slik at den overlever?
Jeg anbefaler deg å IKKE forsøke å få egget til å klekke!

Skjærer og kråker er noen av trostenes verste fiender. Men slik er naturen og selv om det er trist å se fugleegg og fugleunger bli mat for andre så må man bare akseptere dette.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Måsegg

Hei! I denne uken har jeg ert på brygga og fisket ganske mye! Og så oppdaget jeg en måsemamma som hadde reir rett ved stedet. Jeg gikk forsiktig bort for og se og der lå et søtt lite egg. Jeg tok selføgelig ikke på det eller noe sånn er fullt klar over at man ikke skal gjøre det! Så bestemte jeg meg for og følge med reiret for og se den søte måse ungen etter hvert. Jeg begynte og sykle dit ver dag. Men en dag jeg sykla dit så jeg noe forfeldelig. Måkemammaen var der og ruget som alltid. Men rett etterpå fløy den av gårde og rett på en bil. Da døde den. Jeg tenkte at dette var fælt så jeg ville ta vare på egget. Jeg tok det me hjem og pakket det inni en lugg oppå et sauskinn og la det foran ovnen vår. Jeg har det på badet i en lugg i en eske på det varme badgulvet nå. Og i har skrudd opp varmen til ca 25-30 grader. Spørsmålet mitt er: Hvordan ta vare på et egg? Hvor varmt må jeg holde det? PS: Jeg har tenkt til og mate ungen når den klekkes med mark :) Håper på svar så fort som mulig :-)

A. (18.06.2013)

Svar:

Jeg skjønner tanken er god, men hvis du klarer å klekke dette egget og det kommer fram en liten måkeunge så har du et problem. Den må mates og passes hele dagen, og når den ikke får riktig oppfølging fra foreldrene så er sjansen også stor for at den kan dø. Uansett vil den få problemer med å klare seg den dagen du må slippe den ut i det fri.
Jeg anbefaler at du ikke varmer egget slik at det klekkes.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Kjøttmeis som leietaker

Bilde vedlagt spørsmålet

Hei, idag da jeg kom hjem fra jobb, hørte jeg masse fuglekvitter under stuevinduet vårt (karnapp-vindu). Etter nøyere sjekk, fant jeg et reir inne i karnappen ute. Der ligger 7 små kjøttmeis-kyllinger! De skal selvsagt få holde til der til de er klare til å fly, men jeg lurer på hvordan de kommer seg ut!! Det er en liten sprekk øverst i karnappen som moren flyr ut og inn av, men får de hjelp av moren når de skal ut og fly?? Engstelig for de små nøstene.

K.S.D.9.2.Å. (18.06.2013)

Svar:

Når kjøttmeisparet kommer seg inn er også sjansen stor for at ungene finner veien ut. Meiseungen blir nok i redet i nesten tre uker så du får følge ekstra godt med i sluttfasen, og evt. bistå med hjelp.

Morten Ree (19.06.2013)


#Fuglekasser

Rydding av fugleredet

Hei, vi har en fuglekasse med blåmeis. Jeg har lest at blåmeisen legger ofte to kull pr. år. Vet du om blåmeisparet kommer tilbake for å få kull nummer to? Skal man rydde redet for dem da?

B.S. (18.06.2013)

Svar:

Ofte velges en annen hekkeplass, men ta gjerne ut redet, da øker sjansen for kull nr. 2 fra blåmeis, kjøttmeis eller at man får en sein svartkvit fluesnapper.

Morten Ree (19.06.2013)


#Økologi og atferd

Måker i et fjellvann

Jeg var på hytta vi har på fjellet.
Der var det samlet seg 100stk måker++.
dette er "små måse". Vannet ligger ca 4Km fra sjøen og 370m over havet.
Jeg har aldri sett noe lignende. Jeg pratet med en annen som også var på sin hytte, og han hadde heller aldri sett noe lignende, og han har vært mye på fjellet. i allefall de siste 30-40 årene.
Hva i all verden gjør de der?? Det er ikke noe mat til dem der. Det eneste jeg så at de gjorde var å sitte på hyttetak og lyngrabber. Noen var også samlet seg i små flokker på vannet.
Det skal nevnes at skogen er kraftig angrepet av lauvmark. Noen av de ramler i vannkanten fra trærne i nærheten av vannet, kan de være interessert i lauvmarken??
Jeg kunne ikke observere at de spiste dem.

K.B. (18.06.2013)

Svar:

Dette kan minne meg om en koloni med hettemåker. Hadde fuglene brun hette over hode?
Fiskemåke og hettemåke hekker begge i fjellet og ofte over tregrensa rundt om i landet. Begge disse artene livnærer seg først og fremst på insekter, larver og mindre krepsdyr.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Fellig av trær nære reder og rikt fugle-liv

Er det noen lover og regler angående felling av trær i nærheten av fugle-reder? Naboen her driver å feller trær nå og vi har flere fugle-reder på vår tomt og masse fugleliv ellers! Er dette virkelig lov?
Haster!

M.A. (19.06.2013)

Svar:

Naturmangfoldlovens § 15 sier klart fra at; "Unødig skade og lidelse på viltlevende dyr og deres reir, bo eller hi skal unngås".
En slik privat felling av noen få trær må unngås i tiden 1. april til 15. juli. Ved større drifter i skog så kommer Skogloven inn og overstyrer Naturmangfoldloven.

Morten Ree (19.06.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken and er dette?

Bilde vedlagt spørsmålet

Hvilken and er dette, stjertand kanskje? Bildet er tatt seint i mai nederst i Nidelva ved Trondheim

H.H. (18.06.2013)

Svar:

Dette er en stjertand hann ja. Den har holdt seg i lengre tid i området, og ble sist rapportert fra Nidarø i forigårs.

Frode Falkenberg (19.06.2013)


#Fuglekasser

Rense fuglekassene

Bør/må man rense fuglekassene hvert år? Har hørt at det må i tilfelle gjøres tidlig på våren.

A.S. (09.06.2013)

Svar:

Det beste er å rense kassen hvert år. Fuglene vil ofte bygge rede oppå det som allerede er, men tilslutt blir det så høyt at skjære og kråke kan nå tak i egg og unger. Dessuten vil et gammelt fuglerede ofte inneholde diverse insekter som kan gjøre skade på ungene.
Redet kan gjerne være i kassen utover vinteren. En fuglekasse benyttes gjennom vintersesongen til overnattingsplass, og et gammelt rede gir god isolasjon. Det beste er å fjerne redet i midten av mars på en kald dag. Hvis sola varmer på kassen vil det være stor aktivitet på lopper som man helst må unngå.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Vipereir

Kan måke ta vipeegg og sluker den heile egget. Har eit vipereir som egga plutseleg var borte. Ikkje noko eggeskall eller noko spor etter egga.

H.E. (09.06.2013)

Svar:

Måkene kan nok sluke hele egget, men kan også frakte bort ett og ett egg, slik som kråkefuglene gjør. Det samme kan røyskatt, mår og mink gjøre.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Kjøttmeis

moren til eggene er borte.den ruget tiligere i dag.hva skal jeg gjøre?

N.N (09.06.2013)

Svar:

Naturen må få gå sin gang. På varme dager hender det at fuglene tar seg turer ut av kassen, men vender tilbake etter en tid. Men de kan også komme ut for ulykker eller bli offer for rovfugl, katt etc.

Morten Ree (19.06.2013)


#Sykdom og skader

Svale med skadet vinge.

Hei.
Vi fant en skadet svale i haven i går. Den har tydelig skade på venstre vinge. Vi satt og holdt den forsiktig i et mykt klede i noen timer i går. Den var helt rolig og vekslet med å lukke og holde øynene åpne. Da vi la oss, la vi den på kledet i badekaret og satte ned et flatt fat med vann.
I dag er den litt kvikkere, prøver å flakse litt. Vi har fanget noen innsekter til den, men den vil ikke ha de verken levende eller døde. Tror heller ikke at den tar til seg vann. Det er vel bare å gå til veterinær med den? Eller er det noe vi kan gjøre? Ikke lett å få stabilisert vingen uten at en eventuelt gjør det med begge vingene?..... Veldig takknemlig for svar :-)

E. (09.06.2013)

Svar:

Dette er spm som krever svar med en gang, og vi klarer dessverre ikke holde tritt med pågangen nå på våren.
Hvis det er vingebrudd er det lite å gjøre med. En insektjeger som svaler et totalt avhengig av at vingene fungerer 100 %, og det er vanskelig å oppnå selv med hjelp av veterinær. Dessuten er slike operasjoner av vingeskade veldig kostbare.
Mange fugler blir apatiske når de får en skade og må ofte tvangsfores.
Ettersom dette nå er en tid siden har dere sikkert funnet en løsning selv.

Morten Ree (19.06.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Ukjent fugl

Hei. Så en fugl som var gul og grønn med svart kalott. Mener jeg noen svarte flekker på håndsvingfjæra. Under 10cm lang. Har dere noen ide om hvilken fugl det kan være?

Det var forøvrig ved løvskog på Fevik i Aust-Agder. Helt nøyaktig var det langs veien ned mot Moysand camping.

C.A. (09.06.2013)

Svar:

Dette tyder på å være en grønnsisik hann.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Observasjon av en vingeskadet kråke.

Jeg har observert en vingeskadet kråke ved der jeg bor på lambertseter. Den ble plaget av noen skjærer. Er det noe man kan gjøre? Eller si i fra til dere eller viltnemda?

E.A. (09.06.2013)

Svar:

En skadet fugl vil alltid bli mobbet og plaget av andre og når det gjelder vingeskade så kan fuglen være fortapt. Det beste er ofte å la naturen selv ordne opp i slikt, men det er trist å se på så det kan jo ringe den kommunale viltnemda og høre om de vil komme å se på saken.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Fjerning av duer

Hei
Hadde et dueproblem da de fikk innpass via et hull under taket. Dette er et ombygd råloft, og duene har hatt god plass å godte seg siden det er mye plass rundt innebygd leilighet. Pågått en god stund, kanskje opptil et år. Duene ble jaget ut og hull sikret etter at ALLE ble utkastet.
Men, siden dårlig tilgang så er ikke det fjernet noe etter duene, er det da noe farlig ved å la restene etter duene ligge eller bør jeg skape tilgang og spraye/fjerne det som er mulig??

H.S. (09.06.2013)

Svar:

Tørket duemøkk og fjær er vel ikke akkurat farlig, men jeg ville vasket det bort med varmt vann tilsatt mye grønnsåpe.

Morten Ree (19.06.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Fugel på fjellet

hei, jeg lurer på hvordan fugel jeg har sett.
BESKRIVELSE:
fugelen hadde langt nebb, fargen på nebbet var Orange og rød. Det var en stor fugel. lagde rar lyd. den var hvit, helt hvit. har ikke sett en fugel som var som den. den kunne springe (veldig fort) jeg så den på fjellet når jeg gikk tur (høyt oppe på fjellet)fikk ikke bilde av den.

T. (08.06.2013)

Svar:

Når jeg begynt å lese og så nebbfarven så tenkte jeg rødstilk, men så forklarte du at fuglen var helt hvit, og da har jeg ingen ide om hva dette kan være.
Fugler som er tilnærmet hvite på fjellet kan være snøugle (hann), fiskemåke og ryper i vinterdrakt.
Dumt du ikke fikk bilde av den.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Ærfugl.

Hei hvor varmt skal et ærfugl egg være? Jeg skal ikke klekke egg men bare lurte. Og hvor varmt skal et grå trost egg være.

N.N (08.06.2013)

Svar:

Kroppstemperaturen hos fugler ligger på mellom 39-43 grader under ruging.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Hva spiser marihøner

Hei
Hva spiser marihøner?
Hilsen Meg

M.S.S. (08.06.2013)

Svar:

De spiser helst bladlus, men kan også spise larver, insekter og litt plantekost.

Morten Ree (19.06.2013)


#Økologi og atferd

Måkereir

Kan mennesker bygge nytt rede til måkene som har fått sitt rede ødelagt av vandaler?, måkene er rede for å legge egg og det ser ut for at de sørger..... ( sitter der rede var bygget), ser fortvilet ut...

N.N (07.06.2013)

Svar:

Måkene vil bygge sitt rede selv. Hvis hekkingen blir ødelagt i tidlig fase vil de ofte bygge nytt rede og legge nye egg.

Morten Ree (19.06.2013)


#Økologi og atferd

Trost unge

Bilde vedlagt spørsmålet

I hagen så hoppet det rundt en mellomstor trostunge. Jeg anntok at den hadde hoppet ut av reiret for tidlig, så jeg la den i ett hundebur inni en tre-boks oppå noe gress som i ett reir. Jeg har gitt den meitemark og det spiser den. Etter den har spist så legger den seg til å sove. Skal jeg fortsette med å gi den meitemarker? hvor kaldt/varmt bør det vere? Når kan jeg slippe den ut? Og får den i seg nokk vann av maten eller skal jeg gi den vann? Isåfall hvordan?

D. (07.06.2013)

Svar:

Trostungene hopper ut av redet før de kan å fly. Folk må ikke ta inn slike unger, de må la naturen gå sin gang.

Morten Ree (19.06.2013)


#Økologi og atferd

Skjære kylling

Hei, i dag tidlig var det en liten skjære unge på terrassen. Det virker som den har hoppet ut av redet uten og kunne fly skikkelig. Jeg har bare latt den være der og satt frem noe kattemat som jeg har hatt litt vann i. Men saken er den at jeg vill ikke at katten min skal ta den. Men tørr heller ikke å ta på den selv, slik at den skal få noe av lukten min på seg. Sånn at fugle mamma ikke tar han til bake. Er det noen måte å flytte hun/han til et sted som er litt tryggere for en liten skjære ? Hvordan kan jeg gjøre dette på best mulig måte uten å ødelegge for den lille krabaten?

N.N (07.06.2013)

Svar:

Skjæreungene hopper gjerne ut av redet før de kan å fly. Det gjør ikke noe om du tar i en fugleunge. Fuglenes verden styres ikke av lukter. Katter tar masse fugleunger så de kan også godt ta en skjære, selv om foreldrene da vil forsvare ungen intenst slik at katten kanskje blir redd.

Morten Ree (19.06.2013)


#Diverse

Gjennomsnittlig levealder for en svartbak

Hva er forventet levealder/gjennomsnittlig levealder for svartbak?

E.B.H. (07.06.2013)

Svar:

Måkene kan oppnå høy alder, hvis de kommer seg gjennom de første harde årene. Høyeste målte alder på svartbak i Norge er 20 år 4mnd. Dette er gjort kjent gjennom ringmerking/fargemerking. Men vi må anta at det hos svartbak som hos gråmåke er individer som blir over 30 år. Det er vanskelig å si noe eksakt om gjennomsnittlig levealder, annet enn at den er ganske høy til å være fugl.

Morten Ree (19.06.2013)

««første 38 759 - 38 783 av 51 251 siste»»