Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Nytt spørsmål

Besvarte spørsmål

Alle / fugleforing / trekkfugler / fuglekasser / sjeldne fugler og identifikasjon / økologi og atferd / sykdom og skader / ringmerker / spor og sportegn / diverse

Viser 24 931 til 24 940 av totalt 51 178 spørsmål


#Fugleforing

Traner

Jeg er budeie i Hemsedal og har i alle år hatt traner på jordene. Siden de blir ganske gamle, er de forholdsvis spake over for meg, og jeg kan komme ganske nær dem. I år var de litt over ei uke tidligere enn vanlig inn på jordet, med to gule nøster. De to første ukene i juni var det god tilgang på både mus og frosk, men tørken har gjort til at disse nå er blitt borte. Gresset og andre planter begynner å svis bort av sola, og det er tydelig at de er på leting etter mer mar. Det hender nesten aldri at den ene tranen tar til vingene for å oppsøke andre, men nærliggende, områder og det er tydelig at de er på leting etter mat. De har allerede begynt å vende kukakene for å finne mark, men det er nok for tidlig. I Sverige forer de tranene, kan jeg gjøre det samme, og med hva? Hilsen Bitten Brennhovd, Grøtestølen, 3560 Hemsedal. Tlf 95251901.

B.B. (28.06.2018)

Svar:

Kanskje du kan forsøke å legge ut vanlig hønsefor - det bør kunne brukes. I Sverige forer de tranene med korn. Poteter kan også gå.

Roar Solheim (30.06.2018)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Ukjent fugl

Bilde vedlagt spørsmålet

Denne fuglen skrek og bar seg lenge utenfor huset før jeg så den. Da satt den helt stille nedenfor terrasen. Jeg prøvde å gi den noe vann. men etterhvert forsvant den hoppende ut i buskene ved siden av huset. Hva slags fugl er dette?

N.N (29.06.2018)

Svar:

Dette er en ung grønnspett.

Roar Solheim (30.06.2018)


#Økologi og atferd

Måker

hva spiser måker/har to i hagen hver sommer

N.N (28.06.2018)

Svar:

Måker er altetere og spiser det meste.

Roar Solheim (30.06.2018)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Fugleart

Det har de siste tre årene vært en fugleart her som hekker om sommeren. Har dessverre ikkje bilde, har søkt på nett og sett i fuglebok. Den er litt mindre enn linerla. Kvit i bringe og lys striper oppå kroppen når den flyr. Kjappe vingeslag, og vingene er litt bua, som en svale.
Når den "synger" er det en lang lys tone. Reiret er langs vatnet her, og i år er det komt to "familier". Første året observerte eg tre unger, i år har eg sett en. Kanskje de kan hjelpe? 🙂 På forhånd takk 🙂

B.K.R. (28.06.2018)

Svar:

Kan dette dreie seg om strandsnipe???

Roar Solheim (30.06.2018)


#Økologi og atferd

Måke på reir

Hei,
På et flatt tak hvor jeg jobber ligger det en måke på reiret sitt. Hun er så vidt ute en liten tur før hun legger seg til igjen. I 2 mnd har hun trofast ligget der. Tross den stekende varmen viker hun ikke unna reiret sitt på dagtid.
Jeg blir litt bekymret for denne måka, får vondt av henne.
Ligger hun på egg som aldri vil bli noe? Er dette vanlig?

Hilsen ei som ikke kan stort om måker

B. (29.06.2018)

Svar:

Etter fire uker bør eggene klekke. Hvis måka har ruget i 8 uker, vil ikke eggene klekkes.

Roar Solheim (30.06.2018)


#Diverse

Andunger

Voksne ender påkjørt i Lier i dag. Andungene er alene, vil de klare seg?

M.S. (28.06.2018)

Svar:

Umulig å si, dessverre.

Roar Solheim (30.06.2018)


#Diverse

Flytting av måkeunger

Hei, i går kveld fant fire av borettslagets beboere ut at de ikke orket måkeskrik, og tok noen ganske store måkeunger vekk fra foreldrene. Ungene ble dumpet et stykke unna uten at foreldrene visste hvor. Ungene ble fraktet i en lukket kasse. Dette virker ganske hjerterått på meg, det er liten sjanse for at ungene har klart seg gjennom natten i et så latterlig miljø. Er dette lovlig?

N.N (28.06.2018)

Svar:

Nei, dette er ulovlig og kan/bør meldes til politi og/eller Statens naturoppsyn!

Roar Solheim (30.06.2018)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken ugleunge er dette?

Bilde vedlagt spørsmålet

Hei! Tok bilde av denne i dag, hvilken ugle er det? Og hvor gammel vil du tro den er? :)

E. (28.06.2018)

Svar:

Dette er en hornugleunge, kanskje ca 4 uker gammel.

Roar Solheim (30.06.2018)


#Sykdom og skader

Fugl som er skadet på vingen

Bilde vedlagt spørsmålet

Denne er skadet på vingen og katten min.hva gjør jeg.hvordan ser jeg om vingen er brukket.

N.N (29.06.2018)

Svar:

Du bør få hjelp fra en fuglekyndig person til å vurdere om kjøttmeisungen har vingebrudd eller ikke.

Roar Solheim (30.06.2018)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken due er dette?

Bilde vedlagt spørsmålet

Vi har hatt en due i nærheten av huset de siste 2 dagene. Den virker veldig tam. Vi skjønner ikke hvorfor den er her helt alene uten andre duer. Kan den være syk eller være utstøtt fra duesamfunnet? Den virker frisk. Hvilken art er det?

A. (28.06.2018)

Svar:

Dette er en bydue.

Roar Solheim (30.06.2018)

««første 24 931 - 24 940 av 51 178 siste»»