Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Nytt spørsmål

Besvarte spørsmål

Alle / fugleforing / trekkfugler / fuglekasser / sjeldne fugler og identifikasjon / økologi og atferd / sykdom og skader / ringmerker / spor og sportegn / diverse

Viser 34 284 til 34 293 av totalt 51 124 spørsmål


#Diverse

Gravand

Jeg vil informere om at det nå er to gravender på Svellet v/Hammeren i Rælingen som ligger i Nordre Øyeren Naturreservat. Min mann og jeg har aldri sett denne arten her tidligere.
Tror dette er ganske sjeldent?

J.J. (07.05.2015)

Svar:

Gravender opptrer av og til på Østlandet i våtmarkslokalitetene, men jeg kjenner ikke til at de er funnet hekkende på noen slike steder.

Roar Solheim (16.05.2015)


#Fuglekasser

Tok ut rede fra fuglekasse, lå 5 egg i

Jeg trodde en fuglekasse var forlatt pga mye støy, og at jeg ikke hadde sett foreldrene på flere dager. Det lå et rede med egg i. Jeg tok ut redet , men la det inn igjen. Ikke sett noen foreldre ved redet siste to dagene, har sittet lenge og observert. I dag tok jeg redet ut igjen. Eggene var kalde. Men nå har jeg lest at kjøttmeisen legger alle eggene før den ruger på dem. Så nå er jeg redd jeg har gjort noe dumt. Kan jeg legge redet tilbake igjen, eller vi de ikke ha noe med redet å gjøre nå?

N.N (07.05.2015)

Svar:

Nå er det nok fare for at løpet er kjørt, dersom fuglene har vært inne og funnet kassa tom. Da vil de oppfatte at det har gått galt med reiret, og de vender da ikke tilbake.

Roar Solheim (16.05.2015)


#Fuglekasser

Flytte fuglekasse med egg?

Bilde vedlagt spørsmålet

Min datter hadde laget fuglekasse i sløyden og jeg hadde den bare til pynt på trappa. Men idag oppdaget vi at det var rede med seks egg oppi der! Min toåring vil nok ikke klare å la dem være ifred. Kan vi flytte kassa?

E.G. (07.05.2015)

Svar:

Da må du eventuelt flytte dem 10-20 cm for hver gang (kanskje 1-2 ganger pr dag), og se at fuglen følger etter. Bør flyttes opp på veggen. Skru i en øyekrok i toppen, og slå inn spiker i veggen slik at kassa kan gradvis flyttes oppover.

Roar Solheim (16.05.2015)


#Økologi og atferd

Museår

Lurer på om perleugla bare hekker i museår helt sør i landet.

M..F. (07.05.2015)

Svar:

Stort sett hekker perleuglene i museår over det meste av sitt utbredelsesområde, men ikke når det mangler mus.

Roar Solheim (16.05.2015)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Fugleidentifikasjon

Bilde vedlagt spørsmålet

Fotograferte denne i Oltervågen i Molde Kommune i dag 07.05.15. Trur det kan vere ei gluttsnipe, men usikker.
Er det mulig å identifisere den ut frå dette bildet tatt på langt hold med 300 mmm linse ?

A.R. (07.05.2015)

Svar:

Ja, dette er en gluttsnipe.

Roar Solheim (16.05.2015)


#Økologi og atferd

BLÅMEISen

Hei

Hvor mange netter kan Blåmeisen overnatte før den får unger

T.E.B. (08.05.2015)

Svar:

Skjønner ikke spørsmålet. Er det rugetidens varighet du spør om? I så fall er den 12-15 døgn.

Roar Solheim (16.05.2015)


#Diverse

Hvordan kjenne igjen de forskjellige meiseungene?

Hei, hvordan se forskjell på ungene i kassa?

M.S. (08.05.2015)

Svar:

Det klarer du nok ikke uten å merke dem på en eller annen måte, og det må du ha tillatelse til...

Roar Solheim (16.05.2015)


#Økologi og atferd

Blyhagl

Det er dokumentert at f.eks. kongeørn blir forgifta av blyhagl gjennom å fortære f.eks. skadeskotne ryper.
Uglene gulper opp fjør,hår og beinknokler gjennom gulpebollene.
Spørsmålet er om uglene, i motsetning til kongeørna, vil kvitte seg med eventuelle blyhagl i desse oppgulpa.

E.F. (08.05.2015)

Svar:

Nei, det er nok like skadelig for ugler.

Roar Solheim (16.05.2015)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Snipe

Bilde vedlagt spørsmålet

Hvilken snipe er dette ? Elendig bilde men....

N.N (08.05.2015)

Svar:

Dette er en grønnstilk.

Roar Solheim (16.05.2015)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Kan det være en sivhauk?

Bilde vedlagt spørsmålet

Fulgte et drama på jordet. En død grågås
var byttet. To kråker prøvde å jage vekk rovfuglen..

N.N (08.05.2015)

Svar:

Ja, dette er en sivhauk.

Roar Solheim (16.05.2015)

««første 34 284 - 34 293 av 51 124 siste»»