Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Nytt spørsmål

Besvarte spørsmål

Alle / fugleforing / trekkfugler / fuglekasser / sjeldne fugler og identifikasjon / økologi og atferd / sykdom og skader / ringmerker / spor og sportegn / diverse

Viser 38 370 til 38 379 av totalt 51 124 spørsmål


#Økologi og atferd

Stær og blåmeis

Har hytte på Nordmøre ved havet og der under mønet ruget ett stærpar ut ungene men midt under denne prosessen så flyttet ett blåmeispar inn i fuglekassa som sto bare 40 cm unna på veggen.De fikk også klekket ut sine noe senere. Alt gikk fredelig for seg.lurer på om det er vanlig å bo så tett. ( Stærparet var først ute med å prøve å flytte inn i kassen men fikk ikke til å lage større hull )

T.A. (11.07.2013)

Svar:

Ulike fuglearter kan gjerne hekke tett på hverandre, for de utgjør ikke noen trussel overfor hverandre. Samme art kan være konkurrenter i matfatet, og dermed er det få spurvefugler som hekker så nær hverandre hvis de har egne territorier hvor de søker etter mat.

Roar Solheim (12.07.2013)


#Diverse

Skremme låvesvale med lyd?

I sameiet vårt har vi en åpen søppelbod hvor et låvesvalepar har funnet seg en hekkeplass.
Noen av naboene lar seg skremme av "truende" svaler som ønsker å holde oss borte fra reiret (selv om det hverken er egg eller unger der enda, så vidt jeg kan bedømme på avstand).
Å stenge boden fysisk vil være en dårlig løsning pga. lukta. Vi håper også å slippe utgiftene med å kle boden innvendig slik at alle hekkeplasser forsvinner.
Jeg har lest at fugler kan bli skremt bort fra "sitt" område av uvettige fugleinteresserte som spiller av deres egen sang for i utgangspunktet å lokke dem.
Vil det være noe vits i å prøve dette med låvesvaler - for liksom å signalisere at et mer dominerende individ har overtatt plassen?

S.A.J. (12.07.2013)

Svar:

Kjenner dessverre ikke til om noen har gjort slike forsøk, og resultatet av å spille av låvesvalesang er dermed usikkert. Svalene kan hekke flere par sammen, og dermed kan slik lyd ha motsatt effekt ved å tiltrekke seg svalene, snarere enn å skremme dem vekk.

Roar Solheim (12.07.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Sørøst i Løten

Jeg har helt klart ugler i nærheten. Jeg har hørt Huuuuuuuu-Huhuhuhuhuuuuu i hele vår. Det er blitt stillere nå.
Til gjengjeld har vi i noen uker nå hørt Piiiiii Piiiiiip, Piiiiii-piiiiiip fra halv ti på kvelden til 5 på morran.. Regner med at det er unger som tigger om mat.. Det høres ut til å være minst to unger.. Men, hvilken ugle kan det være? Kan vi ha mer enn ett slag, på hver sin kant av gården? I fjor hadde vi nemlig unger som lagde en litt annen lyd.. Den så jeg, siluetten var utvilsomt en ugleunge, men det var for mørkt til å ta bilder..

E. (12.07.2013)

Svar:

Den første lydbeskrivelsen høres mest ut som kattuglerop, mens beskrivelsen av de siste lydene kan komme fra hornugleunger.

Roar Solheim (12.07.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hønsehauk eller musvåk

Bilde vedlagt spørsmålet

Er dette unge av hønsehauk eller musvåk? Jeg kunne se to unger i reiret. Bildene er tatt i Sarpborg 8. og 11. juli. Reiret er ca. 15 meter oppe i ei furu i litt glissen barskog.

S.G. (11.07.2013)

Svar:

Dette er en ung hønsehauk.

Roar Solheim (12.07.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken and

Bilde vedlagt spørsmålet

Jeg og min bror var på Island et par uker og fotograferte mye fugl. Bl.a. mange ender ved Myvan. Tok noen bilder av en and på noe lang avstand, og da jeg kom hjem ble det litt diskusjon mellom meg og min bror hvilken and dette kan være. Vårt forslag er en Havelle hann (kanskje ung), men er usikker. Hva mener dere? (Har flere bilder)

Vennlig hilsen Åge-Leif

Å.L.G. (10.07.2013)

Svar:

Ja, dette er en havelle, og det må være en hann, kanskje med ikke fullt utviklet sommerdrakt.

Roar Solheim (10.07.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hva er dette?

Bilde vedlagt spørsmålet

Observert på Vassfjellet i Klæbu kommune. Ca 500moh. Den lot meg gå svært nære og satt og "mumlet" lave pipelyder.

P.C. (10.07.2013)

Svar:

Dette er en lavskrike, den minste av kråkefuglene. De kan være svært tillitsfulle.

Roar Solheim (10.07.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken fugl (and) er dette

Bilde vedlagt spørsmålet

Har de siste dagene tatt bilder av en fugl, tror det er en form for and, og lurte på hva den heter ?

H.N. (10.07.2013)

Svar:

Dette er en sothøne. Det er en riksefugl, vannlevende, men ingen and.

Roar Solheim (10.07.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

En til i fjærekanten

Bilde vedlagt spørsmålet

Dårlig bilde, men klarer dere se hvem dette er?

N.N (05.07.2013)

Svar:

Dette ser ut til å være en alaskasnipe. Dette er en forholdsvis sjelden gjest i Norge. Vi er interessert i å vite når og hvor bilde er tatt. Send info til e-post: nof@birdlife.no.

Morten Ree (10.07.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken fugl er dette

Hei.
Vi har noen fugler som holder til i en åsside i nærheten av der vi bor på Bærums Verk, Akershus.
Det ser ut som en type rovfugl. Vi har observert et par som kretser over åstoppen, de tre siste somrene.
Kan dere identifisere hvilken art det er?
Filmen ble tatt 10.7.2013 ca. kl. 12. jeg har noen bilder som viser vingene bedre, men jeg får bare valgt ett vedlegg.

C.L. (10.07.2013)

Svar:

Dessverre ikke noen fil som følger med her, så ikke mulig å si noe.....

Roar Solheim (10.07.2013)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken fugl er dette

Hei.
Vi har noen fugler som bor i nærheten av der vi bor.
Det ser ut som en type rovfugl.
Kan dere identifisere hvilken art det er?

T.V.S. (10.07.2013)

Svar:

Ikke mulig uten bilde......

Roar Solheim (10.07.2013)

««første 38 370 - 38 379 av 51 124 siste»»