Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Besvarte spørsmål

#Diverse

Død rugde i hagen

Me fann ei død rugde i hagen vår i Stavanger i dag. Det er ikkje akkurat ein fugl me ser i hagen elles og syntes det var litt eksotisk. Det er jo og ein trekkfugl medan det no er på vinteren. Fuglen såg uskada ut. Kan det vere sjukdom? Og kva bør ein generelt gjere når ein finn døde fuglar i byen?

H.H. (08.02.2026)

Svar:

Nei, det er mer sannsynlig at den har omkommet på grunn av sult. Mange rugder forsøker å overvintre langs kysten av Sør-Norge, men de kan få det tøft når det blir en del snø og kulde slik det har vært de siste ukene.

Roar Solheim (09.02.2026)