Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Besvarte spørsmål

#Fugleforing

Mating av småfugl i høyblokk

Hei. Jeg bor i 10 etg i høyblokk og lurer på om det er noe vits i å henge opp fuglemat så høyt oppe. Kommer småfuglene helt opp hit? Tar også gjerne imot tips om typiske arter som evt vil gjøre det og hva de ønsker servert som ikke blir raidet av kråke og skjære. Bor i Drammen.

Y. (26.11.2025)

Svar:

De KAN gjøre der - det er bare å prøve. Men bruk fuglemat som ikke gir masse nedfall på bakken. Meiseboller i metallnettrør, jordnøtter i metallnettrør eller halve kokosnøtter er bra alternativer.

Roar Solheim (26.11.2025)