Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Besvarte spørsmål

#Økologi og atferd

Spurvehauk

Så en spurvehauk på stien foran meg. Den liksom satt på noe mens flere skjærer kretset omkring. Da jeg kom nærmere, prøvde den å fly av sted med det jeg trodde var et bytte, noe den ikke klarte, for det var for tungt. "Byttet" viste seg å være en død spurvehauk! Jeg kan ikke tolke det annerledes enn at den prøvde å beskytte sin døde partner mot skjærene. For den spiser vel ikke artsfrendene sine?

K. (17.11.2025)

Svar:

Dette var neppe noen beskyttelse, snarere spising. Men jeg har en mistanke om at det kanskje heller var en hønsehauk som hadde tatt og spiste på spurvehauken. DET er nemlig langt mer sannsynlig.

Roar Solheim (26.11.2025)