Spør en ornitolog
Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.
Besvarte spørsmål
Funn av 2 døde kjøttmeis under fugleforing
Hei!
Eg hengte opp ei kokosnøtt og ein meisbolle (var innpakka i heldekkande plast, eg fjerna all plasten og sette nytt tau rund meisbollen). Dette var på torsdagen På laurdag kjøpte eg ny meisbolle, same type som før. Eg fjerna plasten så godt eg kunne, men her var festet for tauet som var festa i bollen kjørt gjennom plasten med 2 stiftar. Inntil desse var det nok bitte litt plast igjen. Alt dette hang over verandaen som eg har god utsikt til.
Søndag fann eg ei daud kjøttmeis under foringane, tirsdag fann eg endå ei. Begge var uskadde, ingen dyr kan ha teke dei. Kan biten av plasten som var igjen vera årsaken, eller kan det vera andre ting? Eg har sjølsagt fjerna plasten og hengt opp på nytt igjen.
R.O. (04.11.2025)
Svar:
Dessverre umulig å vite uten undersøkelse av de døde fuglene her. Men hendelsen virker litt uforståelig. Fugler pleier ikke å omkomme slik på grunn av plastbiter, og meiser pleier ikke heller å hakke i seg slikt.
Roar Solheim (04.11.2025)
- Neste spørsmål: Ulende storfugl i loop
- Forrige spørsmål: Ukjent fugl