Spør en ornitolog

På denne siden kan du stille spørsmål om alt som dreier seg om fugler og deres levesett. En ornitolog vil svare på spørsmålet ditt så hurtig som mulig. Spørsmål og svar vil bli vist på siden med en gang det er besvart. Du kan også velge å få svaret som e-post.

Still et nytt spørsmål

Søk i tidligere stilte spørsmål:


Fugler og reder

Hei
Jeg lurer intenst mye på om fugler har reder hele året, eller bare når de klekker barn? Hvis de ikke har reder, hvor sover de? Er de i flokker hele tiden eller helt for seg selv eller med én partner?
Takk takk
Kristine (05.06.2010 09:57)

Hullrugende fugler (f. eks. meiser) overnatter ofte i hule trær eller i fuglekasser gjennom hele året. Andre arter bruker bare reirene sine til å ruge ut egg og fostre opp unger. Noen bruker samme reir gjennom flere år (f. eks. ørner), mens andre alltid bygger nytt reir (alle spurvefugler med reir i trær eller på bakken).
Roar Solheim (27.07.2010 13:25)

Til spørsmål